Change Language:

Ömer Faruk COŞKUN

Osmaniye Valisi

Muammer BALCI

Vali Yardımcısı

İl Koordinatörü


  Eurodesk Nedir?   Eurodesk Portal
       
DuyurularTümü
Anket

Hibe Duyurularını Hangi İletişim Kanalından Takip Ediyorsunuz?

 
Sonuç
Oyla

Bir gençlik değişimi projesinde nasıl yer alabilirsiniz?

Bir kaç gününüzü yurt dışında öğrenerek ve diğer ülkelerden gelen gençlerle deneyimlerinizi paylaşarak geçirmek ister misiniz? Gençlik değişimi’nin ne olduğunu ve nasıl katılabileceğinizi öğrenin.
 

 

 “ Engellerin ötesinde” adlı  Gençlik kurumu Arnavutluk , Tirana’da Erasmus Plus Ulusal Temas Noktalarından birisidir. Son on yılda gençler için  yüzden fazla gençlik değişimi , seminer ve eğitim organize ettiler.AGH program müdürü, Ira Topalli bunda nasıl yer alacağınızı açıklıyor:

 

Gençlik değişimi nedir?

 

Bir gençlik değişimi genç insanların başka ülkede  5 ile 21 gün arasında bir arada yaşayarak deneyimlerini paylaştıkları bir etkinliktir.

 

Bir gençlik değişimi projesi boyunca , katılımcılar gençlik liderleri desteğiyle bir başlık altında bir iş programı yürütürler.Mesela, çevre, sağlık eğitimi, kültürlerarası öğrenme gibi. Değişim pek çok çalıştay, egzersiz, tartışma, simulasyon ve dışarıda yapılan etkinliklerden tasarlanarak katılımcılar tarafından değişimden önce hazırlanmaktadır..

Kimler yer alabilir?

 

13-30 yaş arası herkes.Bi gençlik değişimi, grup liderleri hariç,  en az 16 en fazla 60 kişiden oluşur.

 

Katılımcı arayan bir gençlik değişimi projesi nasıl bulabilirim?

 

Ulusal Erasmus Plus  temas noktası olan yerel kurumlarla kontak kurabilirsiniz. Ayrıca özel web sitelerinde  ve  sosyal medya yoluyla yeni çağrılar hakkında bilgi edinebilirsiniz.Mesela, Facebook’ta Engellerin ötesinde grubunu bulabilirsiniz.:Facebook group Beyond barriers.

 

Katılmak için ne yapabilirim?

 

Kurumla iletişime geçerek katılmaya ilgi duyduğuuzu belirtebilirsiniz.Eğer pek çok aday varsa kurum sizden CV ve motivasyon mektubu göndermenizi isteyebilir.

 

Eğer seçilirseniz, kurumun gönderdiği başvuru formunu doldurup onlarla görüşmeniz gerekebilir.” Grubu ofisimize getirip, onlara ayrılış öncesi bir eğitim verip onlar yurt dışında iken ve döndüklerinde de takibini yapıyoruz” diyor Ira Topalli. “ Mesela şu an altı kişilik grubu hazırlıyoruz onlar ay sonu İtalya’ya gidip çevre konusunda bir gençlik değişimi yapıp gençlerin klişelerle nasıl savaşmaları  gerektiği konusunda bir proje hazırlayacaklar”.

 

 İngilizcem iyi değil.... hala katılabilir miyim?

 

 “ Kurum olarak bir gençlik değişimi projesine çok fazla kriter koymuyoruz çünkü bizim için en önemli olan herkesin iştirak edebilmesidir.Bu yüzden gençlik değişimine İngilizceyi çok iyi konuşmayanları da dahil ediyoruz, çünkü diğer gençler çeviri konusunda onlara yardım ederlerken onların dışlanmasına gerek kalmayacaktır.Bu da onları daha sonra dil öğrenmeye motive edecektir.”

 

Katılım ücretsiz mi?

 

Evet.Çoğunlukla ücretsizdir.Program kurallarına göre , konaklama, yiyecek ve günlük ihtiyaçlar  kurum tarafından karşılanır.Uçuş biletleri de dahildir.Genelde katılımcıların biletini çok önceden alırız ve ortaklarımız da bunun geri ödemesini bize daha sonra yaparlar.Bazan biletler verilen hibeden daha fazla tutabilir bu durumda  katılımcılar farkı kendileri öderler.Bazı durumlarda , kurumlar katılım ücretine başvurabilirler, fakat çoğunluk bunu yapmaz.

 

Bir gençlik değişimi projesini niye önerirsiniz.?

 

“Bu etkinliklere katlma şansını elde edin. Bu  genç insanlara yeteneklerini değişik alanlarda geliştirme fırsatı tanımakla kalmayıp aynı zamanda farklı konularda sosyal farkındalık sağlamaktadır.Bir dernek olarak , gençlere yeni kültürler, yeni alışkanlıklar, yeni hayat biçimleri edinmelerini teşvik edip kendilerine benzer gençlerle birlikte öğrenmelerine destek oluyoruz.Bu bir gençlik değişimi projesinde bulunan en iyi şeydir : öğrenmek ve becerilerini geliştirmek.Kültürel geçmişleri farklı ancak benzer olan pek çok insan var.Biz benzerliklere odaklanarak gençlerin  bugün ve gelecek olduklarının farkına varmalarını sağlıyoruz.”

 Kaynak:https://europa.eu/youth/tr/article/49/36801_tr